Uzman Psikolog Sena Tekçe

Uzman Psikolog Sena Tekçe Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden (%30 İngilizce) onur derecesiyle ve üçüncülükle mezun olarak lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Öğrenimi sırasında pek çok kongre ve seminerde görev almıştır. SPLab ve eXist Laboratuvarlarının iş birliğinde varoluşçu psikoloji açısından duygular üzerine çalışıp poster sunumu gerçekleştirmiştir. Ayrıca lisans eğitimi devam ederken Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde staj yapmıştır. Staj sürecinde hekimlerin rehberliğinde yetişkin ve çocuk görüşmelerine katılım sağlamıştır. Yüksek Lisans eğitimini Başkent Üniversitesi’nde sürdürürken terapi hizmeti vermeye başlamıştır ve yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. Deprem döneminde depremzede bir ailenin üyesi olarak bu konuda sorumluluk hissedip gönüllü olarak depremzede çocuklarla çalışmıştır. Depremzede çocuklarla bir ay boyunca Sanat Terapisi ile çalışıp çocukları klinik olarak gözlemlemiştir ve çocukların psikolojik iyilik halini artıran etkinlikler düzenlemiştir.

Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’ndan İleri Düzey Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Özellikle; Panik Bozukluk, Özgül Fobiler, Agorafobi, Sosyal Kaygı, Yaygın Kaygı Bozukluğu, Sınav Kaygısı, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Depresyon, alanında çalışmalarına devam etmektedir. Terapi seanslarında Bilişsel Davranışçı Terapi ekolününün yanı sıra Şema Terapisi gibi bir çok yaklaşımdan faydalanmaktadır. Yukarıda belirtilen bozukluklara ek olarak duygusal, sosyal, iş ve aile ilişkilerinde yaşanan çatışmalar, yoğun korkular, öfke ve utanç duyguları ve bunlara eşlik eden yalnızlık, boşluk ve değersizlik duyguları üzerinde de çalışmalarını sürdürmektedir.

Mesleğini severek yapan, gelişmelere ve yeniliklere açık, iletişim yönü kuvvetli bir terapisttir. Bu güne dek edindiği deneyimlerin yanı sıra, güncel terapötik teknikleri takip ederek mesleki açıdan kendini geliştirmeye devam etmektedir. Psikolojik sağlığın bireyler üzerindeki etkisinin ve öneminin bilincinde olarak, bilgi ve deneyimleriyle insanların iyilik haline katkı sağlamaya devam etmektedir.